Karmel Terezjański idąc za przykładem i nauką św. Matki Teresy, otacza specjalną czcią św. Józefa, oblubieńca Dziewicy Maryi i mistrza modlitwy.

Św. Józef, który uczestniczył najbardziej z bliska w tajemnicy Wcielenia i w łasce Niepokalanej jest tym, który zachwyca serce Karmelitanki Bosej i wprowadza ją w tajemnicę tej bliskości – prowadzi ją ku pełni Królestwa Bożego, jaką sam wraz z Jezusem i Maryją przeżywał na ziemi w komunii Świętej Rodziny. Realność życia św. Rodziny uczy każdą Karmelitankę Bosą przeżywania kontemplacji w swym codziennym życiu, przenikania modlitwą-przyjaźnią wszystkich jego aspektów, również tych najbardziej zewnętrznych i prozaicznych, a nieodzownych wszystkim żyjącym na tej ziemi.
Św. Teresa wielką miłością darzyła św. Józefa i jemu właśnie powierzyła opiekę nad dziełem Reformy. 11 spośród 16 założonych przez nią klasztorów mniszek miało go za swego tytularnego patrona. Do dziś we wszystkich klasztorach Karmelitanek Bosych figura św. Józefa stoi przy bramie klauzury, wskazując, że ten święty Opiekun jest tu mistrzem i gospodarzem.

 

fot. Archiwum Sióstr Karmelitanek Bosych w Kaliszu

Karmelitanki Bose

Klasztor Karmelitanek Bosych pw. Najśw. Imienia Maryi i św. Józefa w Niedźwiadach k. Kalisza przynależy do rodziny zakonnej, której pełna nazwa brzmi: Mniszki Bose Zakonu Najśw. Maryi Panny z Góry Karmel. Kaplica przy klasztorze jest diecezjalnym sanktuarium maryjnym, w którym odbiera cześć Matka Boża Nieustającej Pomocy w Jej cudownej ikonie koronowanej przez św. Jana Pawła II.

© 2015 Karmelitanki Bose w Kaliszu | 2P

Search